JEST TAKIE MIEJSCE….

Jest takie miejsce w naszym kraju, gdzie każdy przechodzień zatrzymuje się , popadając w chwilę refleksji i zadumy.
Takim miejscem jest Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie. I w tym oto miejscu , uświęconym prochami i ziemią pól bitewnych ze wszystkich zakątków świata, gdzie przelewana była krew polskich żołnierzy , możemy odczytać na jednej z pamiątkowych tablic poświęconej Żołnierzom Wyklętym , następującą inskrypcję : GRAJEWO 8/9 V 1945.
8 maja 1945 roku to dzień uznawany za koniec II wojny światowej w Europie. Podczas gdy w Berlinie Niemcy podpisywały akt bezwarunkowej kapitulacji, a w powietrzu rozlegały się strzały na wiwat, to w Grajewie rozlegały się strzały, których efektem było krótkotrwałe wyzwolenie Grajewa spod władzy komunistów. I ta oto akcja rozbicia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Grajewie, przez żołnierzy niepodległościowego podziemia ,które miało miejsce nocą z 8/9 V 1945 roku, zasłużyła na to aby upamiętniono ją w tak zacnym miejscu.
Wszystkich grajewian mieszkających w stolicy lub będących przejazdem , zachęcamy do odwiedzenia tego miejsca i pochylenia głowy nad prochami naszych bohaterów.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: