GRH9PSK na Paradzie Województwa Podlaskiego w Łomży 07.06.2014

W sobotę 7 czerwca około 700 osób przeszło ulicami Łomży w barwnej paradzie Województwa Podlaskiego. Na jej czele karetą jechali Prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski i jego zastępca Mirosława Kluczek przebrani w stroje Księcia Janusza I Mazowieckiego i Księżnej Anny oraz Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Jacek Piorunek. Tuż za nimi prezentowały się grupy muzyczne, taneczne, wokalne, rekonstrukcyjne z Ziemi Łomżyńskiej (m.in. Łomży, Grajewa, Kolna i Wysokiego Mazowieckiego), Ziemi Suwalskiej (m.in. Suwałk, Sejn), Ziemi Białostockiej (m.in. Bielska Podlaskiego, Moniek, Sokółki, Siemiatycz, Białegostoku i Zabłudowa).


Na paradzie tej nie mogło zabraknąć Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych, która była jednym z reprezentantów powiatu grajewskiego. Podobnie jak rok temu w Białymstoku GRH 9 PSK zaprezentowała się w umundurowaniu i oporządzeniu historycznym z okresu II Rzeczpospolitej. Miarowy równy krok, jaki rozlegał się podczas przemarszu grupy wąskimi uliczkami Łomży, zwracał uwagę licznie zgromadzonej publiczności. Szczególnie wiele braw otrzymali rekonstruktorzy od starszej części widowni, która z nostalgią patrzyła na dziarskich żołnierzy w barwach 9 PSK.


Celem parady jest ukazanie walorów artystycznych poszczególnych gmin województwa podlaskiego poprzez prezentację własnych zespołów, grup reprezentacyjnych w rozmaitych, możliwie atrakcyjnych formach oraz innych unikatowych, ważnych dla danego regionu inicjatyw kulturalno – turystyczno – społecznych. Głównym organizatorem wydarzenia jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury z Białegostoku. Parada była również okazją do zawarcia wielu znajomości z ludźmi, którzy podobnie jak nasi rekonstruktorzy, mają wiele ciekawych pasji, którymi potrafią dzielić się z innymi.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: