XXV Zjazd Kawalerzystów II RP w Grudziądzu 23 – 25.08.2013

W dniach 23-25 września 2013 r. delegacja Towarzystwa Przyjacół 9 PSK w mundurach historycznych wzięła udział w jubileuszowym XXV Zjedzie Kawalerzystów II RP w Grudziądzu.

Zjazd kawalerzystów to zawsze wielkie święto. Nieprzypadkowo odbywa się on w Grudziądzu – w okresie międzywojennym miasto to było bowiem głównym ośrodkiem szkolenia kawalerzystów. W 1920 r. powstała tu Centralna Szkoła Jazdy, która później funkcjonowała jako Centralna Szkoła Kawalerii, Obóz Szkolny Kawalerii, a od 1928 r. do wybuchu wojny jako Centrum Wyszkolenia Kawalerii. W ramach centrum działała szkoła podchorążych, której absolwenci trafiali później do różnych jednostek na terenie całego kraju.

 Na tegorocznych uroczystościach goszczono sześciu oficerów kawalerii, obecni byli: rtm. Tadeusz Bączkowski, płk Emil Mentel, ppłk Zbigniew Makowiecki, rtm. Jerzy Brzozowski, por. Józef Adamczyk i por. Wacław Wereńczuk. Zjazd rozpoczął się od złożenia kwiatów przy obelisku upamiętniającym absolwentów Szkoły Podchorążych Rezerwy Kawalerii oraz na Cmentarzu Garnizonowym, na grobie generała Stefana de Castenedolo Kasprzyckiego, pierwszego komendanta Centralnej Szkoły Kawalerii.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: