VII Piknik Militarny „Misja Wschód” – Ogrodniczki 15-18.06.2017

Tradycyjnie o tej porze roku już od paru lat, Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa , bierze udział w podlaskim pikniku militarnym „Misja Wschód”.

Po raz kolejny, swoją obecnością chcieliśmy przypomnieć mieszkańcom Podlasia o tym, że przedwojenne Grajewo „wojskiem stało”. Po zeszłorocznym sukcesie naszej dioramy przedstawiającej tymczasowy punkt werbunkowy, postanowiliśmy nasz pomysł rozszerzyć i zaaranżowaliśmy pracę komisji poborowej. Pomysł ponownie okazał się „strzałem w dziesiątkę” . Szczególnie zadowolone były mamy i ich dzieci . Mamy w ekspresowym tempie mogły dowiedzieć się, czy ich „pociechy” – to dobry „materiał” na potencjalnego żołnierza. Największą furorę robił „nasz” kapral, którego szkolenie z musztry pojedynczego żołnierza, niejednemu młodemu rekrutowi utkwiło głęboko w pamięci. Nie mniej „stresujące” było stawienie się przed komisją lekarską , której ostateczna opinia miała decydujący wpływ na przydział służbowy. Nie jest tajemnicą, że najpopularniejszym przydziałem było skierowanie „do kuchni”. W tej miłej , przepełnionej śmiechem i żartami atmosferze, spędziliśmy cztery pełne wrażeń dni.

Kilkadziesiąt tysięcy zwiedzających , liczne dioramy historyczne, kilka inscenizacji, stoiska handlowe oraz setka różnego rodzaju pojazdów i sprzętów wojskowych – to obraz tegorocznego pikniku, którego popularność rośnie z roku na rok.

P.S. – w najbliższych dniach na naszych stronach pojawi się duża relacja fotograficzna z pikniku

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: