Rekonstrukcja Mława 29.08.2015

W minioną sobotę, po raz ósmy odbyła się rekonstrukcja obrony Pozycji Mławskiej. Inscenizacja ta jako jedna z niewielu , odtwarzana jest na bazie istniejących fortyfikacji z okresu walk wrześniowych. Jak co roku o tej porze , na pola w okolicy Uniszek Zawadzkich , zjeżdżają się miłośnicy rekonstrukcji wojny obronnej z 1939 roku.. Pola te są świadkami jednej z największych rekonstrukcji wojskowych w Europie a na pewno największej w Polsce.

Na to zaszczytne miano zasługuje nie tylko dlatego, że bierze w niej udział duża liczba rekonstruktorów ( w tym roku ok. 350 – ciu) , ale na uznanie zasługuje również obecność niezliczonej ilości sprzętu wojskowego. W tym roku były to między innymi : dwa czołgi niemieckie Pz II, jeden czołg PZ I ,polski lekki czołg TKS,dwa samochody pancerne Kfz 13,trzy samoloty, cztery konie pod siodło, osiem w zaprzęgach, cztery wozy i bryczki, biedka łączności, 15 karabinów maszynowych i rkm, 3 działka Bofors i 1 PAK 36/37, 2 armaty salutowe i kilkanaście rowerów . Do tego dochodzi profesjonalna pirotechnika: czyli 200 wybuchów, 120 karabinów powtarzalnych, 6000 sztuk amunicji ,oraz prace saperskie : 50 wkopanych szyn, kilkaset metrów drutu kolczastego, 4 wybudowane budynki . Nad całością czuwało 10 osób zarządzających polem bitwy i 4 niezależne systemy łączności – pirotechników, pola bitwy, broni pancernej i lotniczy.

Całość zamykają – niepowtarzalna atmosfera , dająca się odczuć na każdym kroku gościnność miejscowych władz samorządowych oraz oglądająca z wielkim zaciekawieniem to widowisko , kilkudziesięciotysięczna widownia, która pomimo że jest to już VIII edycja bitwy , przybywa na tą imprezę całymi rodzinami . Oprócz wspaniałego widowiska, w tym samym miejscu odbywa się wielki Piknik Militarny , gdzie można było zapoznać się z współczesnym polskim sprzętem wojskowym. Nie zabrakło również różnego rodzaju stoisk handlowych – głównie o ” zabarwieniu „ militarnym.

W całym tym wydarzeniu, na zaproszenie Fundacji Polania Militaris z Warszawy, udział wzięła grajewska Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych. Grupa nasza zaprezentowała replikę samochodu pancernego Kfz 13 oraz oddział obrony przeciwlotniczej uzbrojony w CKM i dwa RKM- y. W inscenizacji udział wzięły również dziewczyny z sekcji PWK ( Przysposobienia Wojskowego Kobiet) , które dzielnie wspomagały wycofującą się „ludność cywilną”.

Niezapomniane klimaty tej imprezy , przypominające atmosferę tamtych dni wrześniowych , powodują, że chce się tu wracać.

Do zobaczenia za rok
D-ca polowy
GRH9PSK

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: