Rekonstrukcja akcji rozbicia PUBP w Grajewie 08.05.2015

8 maja 1945 roku to dzień uznawany za koniec II wojny światowej w Europie. Podczas gdy w Berlinie Niemcy podpisywały akt bezwarunkowej kapitulacji, a w powietrzu rozlegały się strzały na wiwat, to w Grajewie rozlegały się strzały, których efektem było krótkotrwałe wyzwolenie Grajewa spod władzy komunistów.

W dniu 8 V 2015 r. Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK wspólnie z Grajewską Izbą Historyczną i Białostockim Oddziałem Instytutu Pamięci Narodowej zorganizowało obchody 70. rocznicą tych wydarzeń. Pierwszą ich częścią była przygotowana przez naszą GRH 9 PSK rekonstrukcja akcji rozbicia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Grajewie.
Odbyła się ona na jednej z grajewskich ulic i przyciągnęła sporą ilość publiczności. Wzięli w niej udział także członkowie zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych: GRH Garnizon Suwałki, Grupa Historyczna  „Niepodległość” z Warszawy, GRH XVI Obwodu NZW „Mazowsze – Orzeł – Tęcza” z Ostrołęki oraz członkowie grup teatralnych MDK w Grajewie. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy aktywnie, bądź biernie uczestniczyli w tym wydarzeniu.
Dziękujemy również władzom samorządowym Miasta Grajewa, które wsparły finansowo organizację rekonstrukcji.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: