„Operacja Ostra Brama” – 75 lat później – Gierłoż -13.08.2019

Kolejny rok z rzędu, tereny po byłej kwaterze Hitlera w Gierłoży, były świadkiem wydarzeń historycznych sprzed 75 lat. Tym razem wraz z Grupą Historyczną Ostprussen, GH Guttstadt, SRH Barbarossa, Grupą Historyczną Ludności Cywilnej z Mławy, Wilczy Sztabą, Demony ognia, Apogeum Film Pojazdy Zabytkowe oraz COBI , podjęliśmy się próby zrekonstruowania wydarzeń z 1944 roku, przez historyków wojskowości polskiej nazywanych „Operacją Ostra Brama”.
Wcielając się w żołnierzy zgrupowania Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego i Nowogrodzkiego, zaprezentowaliśmy tłumnie zgromadzonej publiczności , trzy rekonstrukcje wydarzeń z lipca 1944 roku , przedstawiające walki partyzanckie w ramach akcji „Burza” , zadaniem których była próby odbicia Wilna z rąk niemieckich. Niestety próby te powiodły się dopiero przy współdziałaniu z Armią Czerwoną, która po pokonaniu żołnierzy Wehrmachtu, wycelowała swe karabiny w stronę polskich partyzantów, przyczyniając się do tego, że wielu z nich już nigdy nie wróciło do swoich rodzinnych domów.
Serdecznie dziękujemy dyrekcji Nadleśnictwa Srokowo za zaproszenie na tak dobrze zorganizowane wydarzenie. Koleżankom i kolegom z którymi mogliśmy wspólnie zaprezentować swój rekonstruktorski kunszt, dziękujemy za niezapomniane wrażenia w tak klimatycznym i niecodziennych miejscu .Żywimy nadzieję ,że zobaczymy się za rok.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: