GRH 9 PSK – 10 lat istnienia.

Wrzesień 2004 roku uważany jest za miesiąc, w którym rozpoczęła swoją działalność Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa. Początkowo była to grupa przyjaciół, których łączyła wspólna pasja, jaką były poszukiwania śladów historii w okolicach Ełku i Grajewa. Upust swoim zainteresowaniom dawali, działając w Sekcji Eksploracyjnej Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK. Rozwinięciem tej działalności był udział w rekonstrukcji bitwy nad Bzurą z 1939 r., jaka odbyła się we wrześniu 2004 roku w miejscowości Brochów. Ten rodzaj obcowania z tradycją wojskowości polskiej, tak się spodobał, że zapadła decyzja o utworzeniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej, której naczelnym zadaniem było by kultywowanie tradycji 9 Pułku Strzelców Konnych stacjonujących w okresie międzywojennym w Grajewie.

Początkowo, działalność grupy to głównie uczestnictwo w różnego rodzaju rekonstrukcjach historycznych związanych z walkami wrześniowymi 1939 roku. Momentem przełomowym w funkcjonowaniu grupy, było przekazanie przez Klub Byłych Żołnierzy 9 PSK repliki sztandaru 9 PSK. Od tej chwili, grupa wzięła na siebie obowiązki związane z udziałem w różnego rodzaju uroczystościach patriotycznych. Ponadto GRH 9 PSK brała udział lub była organizatorem wielu imprez mundurowo – piknikowych, chlubiących tradycję przedwojennego Wojska Polskiego. Nie zabrakło również lekcji historii z młodzieżą szkolną, na których starano się zaszczepić miłość do Ojczyzny i wzbudzić ducha patriotyzmu, który był tak mocny w narodzie polskim w okresie II Rzeczpospolitej.

Poprzez swoją prężną działalność, grupa zdobyła sobie duże uznanie w polskim środowisku rekonstruktorskim. Wyrazem tego, są liczne zaproszenia od organizatorów, jakie napływają z różnych zakątków Polski. Przez te 10 lat GRH 9 PSK wzięła udział w ponad 45 rekonstrukcjach historycznych, 30 imprezach piknikowo-mundurowych i co najważniejsze w ponad 40 wydarzeniach patriotyczno-rocznicowych. Obecność grupy zauważalna była w wielu miejscowościach Polski, przez co była ona ambasadorem kulturalnym miasta Grajewa.

Z okazji 10-tej rocznicy istnienia grupy, w miejscowości Kosiły odbyło się spotkanie towarzyskie, którego gośćmi honorowymi byli Prezes oraz Wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK – Pan Antoni Dudziński i Pan Andrzej Aleksandrowicz. Z ust dowódcy grupy usłyszeli oni podziękowania za długoletnie i konsekwentne wspieranie jej działań. Wsparcie to powoduje, że GRH 9 PSK cały czas się rozwija i ma środki na doskonalenie swojego kunsztu rekonstruktorskiego.

Spotkanie odbyło się w miłej i przyjacielskiej atmosferze. Wspomnieniom i kwiecistym opowieściom z przebytego „szlaku bojowego„ nie było końca. Był też tort stosowny na tą okazję oraz tańce i duża dawka humoru. Wszyscy życzyli sobie wytrwałości i kontynuacji sukcesów, które były udziałem grupy w pierwszej dekadzie jej istnienia.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: