„Bieg Tropem Wilczym” – w hołdzie ”Żołnierzom Wyklętym” 26.02.2017

Od kiedy to 6 lat temu, dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, wraca pamięć o żołnierzach polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego, działającego w latach 1944 – 1963.Rośnie liczba osób oddających hołd ludziom, o których pamięć przez ponad 70 lat starano się zatrzeć.
W ostatnią niedzielę, po raz szósty w Polsce, zorganizowano „ Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych .Tropem Wilczym” . Po raz pierwszy raz zorganizowano taki Bieg w Grajewie. Grupa nasza postanowiła wziąć udział w tej patriotyczno-sportowej imprezie w naszym mieście. W biegu tym wystartowało prawie 70 osób z Grajewa i okolic. Członkowie GRH 9 PSK uczcili w ten sposób pamięć o swych bohaterach, których na Podlasiu było tak wielu. Uczestnicy biegu mieli do pokonania dystans 1963 metrów. Odległość ta nie jest przypadkowa, w ten sposób uczczono pamięć Józefa Franczaka ps. „Lalek” – ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego, którego zastrzelono 21 października 1963 w obławie na Lubelszczyźnie. Był on jednym z kilku tysięcy partyzantów, którzy oddali życie za naszą Ojczyznę.
Podobny bieg, po raz trzeci odbył się w niedalekim Ełku . Również tam nasi koledzy z grupy rekonstrukcyjnej, zaakcentowali swoją obecność, biegnąc w umundurowaniu historycznym.
Historia „Żołnierzy Wyklętych” pokazuje, że zbrodnia zawsze będzie zbrodnią a ludzie prędzej czy później upomną się o prawdę.
CHWAŁA BOHATEROM !

Zdjęcia z Grajewa:

Zdjęcia z Ełku:

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: