25 – lecie 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego – Giżycko 6-12.07.2019

W tym roku mija 25 lat od daty utworzenia 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej, która nosi imię Zawiszy Czarnego. W skład 15 BZ wchodzi między innymi 2 Batalion Zmechanizowany kultywujący tradycje 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa. Na zaproszenie Dowódcy 15 BZ gen. bryg. Norberta Iwanowskiego, również i my uczestniczyliśmy w tym dostojnym święcie „Zawiszaków”.
Święto 15 BZ było obchodzone hucznie nie tylko za sprawą zmotoryzowanej defilady ulicami Giżycka ale również dlatego, że trwało parę dni i obejmowało kilka imprez związanych z działalnością 15 BZ na terenie Warmii i Mazur. A były to między innymi:
– dynamiczne pokazy wyszkolenia żołnierzy na poligonie w Pierkunowie k/Giżycka
– posadzenie „Dębów Katyńskich” wraz z Apelem Pamięci
– Bieg Zawiszaka
– Mistrzostwa w MTB o Puchar Dowódcy 15 GBZ
– uroczyste odsłonięcie pomnika Zawiszy Czarnego
– otwarcie Sali Regionalnej i Sali Zawiszaka
– walka czołgów „Siła w Sojuszu” na poligonie Orzysz
– liczne pokazy wyszkolenia żołnierzy i pokazy sprzętu na piknikach militarnych
Członkowie Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK na czele z Prezesem Antonim Dudzińskim oraz Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 PSK ,wzięli między innymi udział w głównych uroczystościach rocznicowych jakie odbyły się na centralnym placu im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Giżycku oraz uczestniczyli w posadzeniu ”Dębów Katyńskich”. Jeden z ”Dębów Katyńskich”, ma upamiętniać ppor. Rez. Tadeusza Antoniego Żmijewskiego – byłego żołnierza 9 Pułku Strzelców w Grajewie.
Nasza GRH wystawiła poczet sztandarowy oraz zaprezentowała dioramę statyczną przedstawiającą umundurowanie ,wyposażenie i uzbrojenie strzelców konnych z okresu II Rzeczpospolitej.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: