X Jubileuszowa edycja Bitwa pod Mławą – 26.08.2017

W tym roku , na historycznych polach – nieopodal Uniszek Zawadzkich , po raz dziesiąty zjechali się rekonstruktorzy „wrześniowi” z całej Polski. I celem jest otworzenie działań wojennych z 1939 – nazwane przez historyków „Bitwą pod Mławą” .Po raz piąty ,w tym jednym z największych widowisk rekonstruktorskich w Europie, udział wzięła Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa. Tym razem, grajewscy rekonstruktorzy zaprezentowali się kilkudziesięciotysięcznej widowni w nieco okrojonym składzie. W inscenizacji udział wzięła sekcja niemiecka grupy – prezentując swój pojazd pancerny – Kfz 13 – Adler. Polskie wojsko „wrześniowe” reprezentowane było przez strzelca konnego uzbrojonego w ręczny karabin maszynowy wz. 28 . Rekonstrukcja obejmowała sceny związane z obroną tzw. Pozycji Mławskiej , o którą tak zaciekle walczyli żołnierze Wehrmachtu, w początkowych dniach września. Jak co roku , rekonstrukcja tych wydarzeń , oddaje hołd bohaterskim żołnierzom polskim , których tak wielu prochy spoczywają w okolicach Mławy.
W tym samym czasie , odbył się Piknik Militarny połączony z świętem 20 Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Hetmana Wincentego Gosiewskiego , która nosi chlubne tradycje 20 Dywizji Piechoty – obrończyni „Pozycji Mławskiej” Na pikniku tym ,żołnierze Wojska Polskiego zaprezentowali współczesne uzbrojenie Polskiej Armii .
Zarówno rekonstrukcja „Bitwy pod Mławą” jak i piknik militarny, cieszyły się wielkim zainteresowaniem licznie zgromadzonej publiczności.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: