Wąsosz – obchody 96 rocznicy odzyskania niepodległości 07.11.2014

W dniu 07.11.2014r. mieszkańcy Gminy Wąsosz wzięli udział w uroczystych obchodach 96 Rocznicy Odzyskania Niepodległości. W 1918 roku, po 123 latach niewoli, wyzwoliliśmy się spod zaborów i znowu staliśmy się wolnym narodem. Uczestnicy uroczystości zebrali się przed Gminnym Ośrodkiem Kultury i Sportu w Wąsoszu, aby następnie, przy dźwiękach orkiestry dętej OSP w Wąsoszu przemaszerować ul. 11-listopada, przed budynek Urzędu Gminy.


Wójt Gminy Wąsosz, Pan Czesław Ołdakowski, przywitał zebranych mieszkańców Wąsosza oraz przybyłych gości, następnie dowódca Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych dr Tomasz Dudziński – na co dzień Dyrektor Grajewskiej Izby Historycznej, wygłosił referat związany z wydarzeniami odzyskania niepodległości na terenie powiatu grajewskiego . Kolejnym mówcą był przedstawiciel Wojewódzkiego Sejmiku Samorządowego – radny Mieczysław Bagiński . Starosta powiatu grajewskiego – Jarosław Augustowski , podziękował mieszkańcom gminy za tak liczne przybycie i wyraził uznanie za pamięć o tak ważnej dla naszego narodu rocznicy. Delegacje Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK z Grajewa, młodzieży z Gimnazjum w Wąsoszu, oraz władz samorządowych, udały się na cmentarz parafialny w celu złożenia kwiatów pod pomnikiem Żołnierzy Podziemnego Państwa Polskiego. Następnie, z udziałem dzieci, młodzieży i dorosłych, odbył się VII Bieg Niepodległości. Bieg odbył się w kilku kategoriach wiekowych oraz w tzw. klasie otwartej. Zwycięscy otrzymali medale , pamiątkowe dyplomy i nagrody.

Ponadto GRH 9 PSK z Grajewa, zaprezentowała dioramę przedstawiającą umundurowanie i wyposażenie żołnierzy z okresu września 1939 roku. Wystawa cieszyła się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Młodzież gromadząca się wokół dioramy zadawała wiele pytań. Najwięcej pytań dotyczyło broni oraz pojazdów wojskowych. Starsi mieszkańcy Wąsosza interesowali się głównie historią 9 Pułku Strzelców Konnych oraz jego losami po klęsce wrześniowej.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: