VIII Piknik Militarny „Misja Wschód” – Ogrodniczki 1-3.06.2018

Początek czerwca to czas gdy nasza grupa pojawia się na podlaskim pikniku militarnym „Misja Wschód”.
Już od kilku lat ,w uroczym miejscu, jakim jest stara żwirownia pod Supraślem, spotykają się rekonstruktorzy i miłośnicy wojskowości z Polski, Litwy ,Rosji i Białorusi.
Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa zaprezentowała dioramę przedstawiającą obóz partyzancki z okresu okupacji niemieckiej. Diorama miała nawiązywać do wydarzeń jakie miały miejsce w miejscowości Grzędy na Bagnach Biebrzańskich latem 1944 roku. To właśnie tam na piaszczystych wydmach wśród rozległych bagien mieli bazę grajewscy partyzanci z oddziału 9 PSK Armii Krajowej.
Nasi rekonstruktorzy postanowili przywołać pamięć o tych bohaterach i zaprezentowali licznie odwiedzającej tą imprezę publiczności namiastkę życia obozowego z wszelkimi niedostatkami i niewygodami dnia codziennego. Oprócz dioram, rekonstruktorzy zaprezentowali swój kunszt rekonstruktorski w inscenizacji nawiązującej do walk z 1944 roku a przedstawiającej wyzwolenie Wilna w ramach „Akcji Ostra Brama”.
Piękna pogoda, duża ilość różnego rodzaju pojazdów wojskowych oraz mnogość stoisk handlowych spowodowały, że imprezę odwiedziło kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców północno-wschodniej Polski.
Zapraszamy do oglądania naszych fotorelacji z tej imprezy.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: