Święto 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie 14.06.2014

W sobotę 14 czerwca odbyły się w Grajewie coroczne obchody Święta 9 Pułku Strzelców Konnych, oddziału kawalerii stacjonującego w naszym mieście w latach 1924-1939. Tradycyjnie już uroczystość rozpoczęła się zbiórką uczestników na placu przed Urzędem Miasta. Stąd po krótkim powitaniu, przeglądu pododdziałów i wysłuchaniu hymnu państwowego zorganizowana kolumna uczestników rozpoczęła przemarsz przez miasto do kościoła p.w. MBNP. Kolumnę otwierała orkiestra wojskowa z Giżycka, za którą podążała kompania reprezentacyjna 2 batalionu zmechanizowanego 15 GBZmech., członkowie Grup Rekonstrukcyjnych, liczne poczty sztandarowe, społeczność ZS nr 2 im. 9 PSK oraz zaproszeni goście i kawalerzyści na koniach.

W kościele p.w. MBNP odbyła się msza święta w intencji byłych żołnierzy 9 PSK i 9 PSK, zarówno tych, których już wśród nas nie ma, jak i tych jeszcze żyjących. Następie wszyscy zebrani udali się na teren ZS nr 2 im. 9 PSK, gdzie była kontynuowana oficjalna część uroczystości. Złożyły się na nią m.in. zapalenie zniczy przy katyńskich dębach pamięci, apel pamięci, salwa honorowa, złożenie wiązanek kwiatów pod tablicą pamiątkową w hallu szkoły oraz wręczenie wyróżnień i podziękowań. Mimo padającego co i rusz deszczu wszyscy zebrani wytrzymali do jej końca. Później już na szczęście „pod dachem” w oczekiwaniu an zaplanowaną część piknikową święta był czas na spokojne rozmowy przy kawie.


Wśród licznie zgromadzonych osób, tegoroczne święto zaszczycili swoją obecnością m.in. żołnierz przedwojennego 9 PSK – rtm. Feliks Hodun, żołnierz konspiracyjnego 9 PSK AK – kpt. Leon Sierakowski, radny Sejmiku Woj. Podlaskiego – Mieczysław Bagiński, starosta Powiatu Grajewskiego Jarosław Augustowski i przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego – Stanisław Kossakowski, wiceburmistrz Grajewa – Zygmunt Kruszyński i przewodniczący Rady Miasta Grajewo – Grzegorz Curyło, radni powiatowi i miejscy oraz przedstawiciele licznych samorządów z terenu województwa, współczesne Wojsko Polskie było reprezentowane przez gen. bryg. Jerzego Zatońskiego, płk Krzysztofa Radomskiego, płk Grzegorza Podszuskę, płk Marka Pieniaka, mjr Bogdana Oźlańskiego, mjr Tomasza Fryszkę i kpt. Roberta Sokołowskiego. Niezmiernie miłym dla organizatorów był również udział rodzin byłych oficerów, podoficerów i żołnierzy 9 PSK i 9 PSK, a wśród nich m.in. rodziny płk Franciszka Kaczkowskiego, por. Ferdynanda Silnego i por. Michała Śliwińskiego.


W godz. 15:00-18:00 miał miejsce Piknik militarny z okazji Święta 9 PSK. Wśród licznie przygotowanych przez organizatorów atrakcji znalazły się m.in. pokaz wyszkolenia w wykonaniu żołnierzy 2 batalionu zmechanizowanego z Giżycka; statyczny pokaz ciężkich i lekkich pojazdów militarnych, wśród których były m.in. czołg T-34, BTR-40, BRDM-2, SKOT, Sdkfz-247b, kfz-13, Kubelwagen i inne; dioramy Grup Rekonstrukcji Historycznej odtwarzających formacje wojskowe z okresu II wojny światowej; okolicznościowe stoiska informacyjno-promocyjne Zespołu Szkół nr 2, ZHP, GIH, Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK oraz akcji „Ratujemy LIM-ka” na którym były prezentowane dotychczasowe efekty prac remontowych samoloty LIM-2A nr 3303 z grajewskiego parku; strzelnica wojskowa „Cyklop”; nieodpłatna strefa zabaw z tzw. „dmuchańcami” oraz „mini quiz o 9 PSK” z interesującymi nagrodami. Dodatkowo w ramach pikniku o godz. 16:00 odbyła się akcja Komendy Głównej Policji p.h. „Zryw wolnych serc”. Niestety niesprzyjająca pogoda przeszkodziła jedynie w rozłożeniu balonów i zaplanowanych nimi lotach. Mimo to uczestnicy pikniku dobrze się bawili.


Głównymi organizatorami tegorocznego Święta 9 PSK byli: Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK w Grajewie, Zespół Szkół nr 2 im. 9 PSK w Grajewie i Grajewska Izba Historyczna. Jego organizacja nie byłaby jednak możliwa gdyby nie liczni pozostali partnerzy, a wśród nich m.in. Muzeum Sprzętu Wojskowego w Mrągowie, „Sztabowóz” z Kętrzyna, 2 batalion zmechanizowany 15 GBZmech., MDK w Grajewie, ZHP Hufiec Grajewo, OSW „Strzelec” ZS JS 1011 Grajewo, Nadleśnictwo Rajgród, „Eko-Dom” sp.zo.o., Pfleiderer Grajewo oraz Elektromontaż Wschód z Choroszczy. Wszystkim im serdecznei dziękujemy za wszelkie formy wsparcia.

Dziękujemy również naszym kolegom z  :

GRH Allenstein z Olsztyna

Grupa Rekonstrukcji Historycznej JOHANNISBURG z Pisza 

GR Centralnej Szkoły Podoficerskiej KOP w Osowcu

Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie im. 10 puł z Grabowa

Grupa Rekonstrukcji Historycznej im. Brygady Kawalerii PILS z Wysokiego Mazowieckiego


Dziękujemy wszystkim za udział w tegorocznym Święcie 9 PSK i mamy nadzieje, że spotkamy się ponownie już za rok.

 

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: