Święto 9 PSK i piknik militarny 23.06.2018

W sobotę 23 czerwca odbyły się w Grajewie coroczne obchody Święta 9 Pułku Strzelców Konnych, oddziału kawalerii stacjonującego w naszym mieście w latach 1924-1939.

Tradycyjnie już uroczystość rozpoczęła się zbiórką uczestników na placu przed Urzędem Miasta. Stąd po krótkim powitaniu, przeglądu pododdziałów i wysłuchaniu hymnu państwowego zorganizowana kolumna uczestników rozpoczęła przemarsz przez miasto do kościoła pod wezwaniem MBNP. Kolumnę otwierała orkiestra wojskowa z Giżycka, za którą podążała kompania reprezentacyjna 2 batalionu zmechanizowanego 15 GBZmech., członkowie GRH 9 PSK, liczne poczty sztandarowe, harcerze, społeczność ZS nr 2 im. 9 PSK oraz zaproszeni goście. W kościele odbyła się msza święta w intencji byłych żołnierzy 9 PSK i 9 PSK AK. Następnie wszyscy zebrani udali się na teren ZS nr 2 im. 9 PSK, gdzie była kontynuowana oficjalna część uroczystości.

Wśród licznie zgromadzonych osób, tegoroczne święto zaszczycili swoją obecnością m.in. wiceminister i poseł na Sejm RP – Jarosław Zieliński, radny Sejmiku Woj. Podlaskiego – Leszek Dec, przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego – Stanisław Kossakowski, burmistrz Grajewa – Dariusz Latarowski, przewodnicząca Rady Miasta Grajewo – Halina Muryjas-Rząsa oraz zastępca burmistrza – Maciej Bednarko, radni powiatowi i miejscy oraz przedstawiciele okolicznych samorządów, współczesnego Wojska Polskiego, Państwowej Straży Pożarnej, Policji Państwowej, Straży Granicznej i szeregu innych instytucji i organizacji. Niezmiernie miłym dla organizatorów był również udział rodzin byłych oficerów, podoficerów i żołnierzy 9 PSK i 9 PSK, a wśród nich m.in. rodziny pierwszego dowódcy pułku płk Franciszka Kaczkowskiego.

Drugą częścią obchodów Święta 9 Pułku Strzelców Konnych był „Piknik militarny”, który odbył się w parku przy ul. Wojska Polskiego. Został on zorganizowana przy współpracy Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK oraz Grajewskiego Centrum Kultury. Jego inauguracją był zorganizowany przez KS „Maratonka” Biało-czerwony Bieg Niepodległości. W ramach pikniku zostało przygotowanych wiele atrakcji dla młodszych i starszych. Nie zabrakło gier, zabaw i animacji, które poprowadził „Wodzirej band” oraz harcerze z grajewskiego Hufca ZHP. Dużym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja współczesnych pojazdów bojowych oraz  uzbrojenia i oporządzenia WP przygotowana przez 2 batalion zmechanizowany 15 Giżcykiej Brygady Zmechanizowanej z Giżycka. Można było również poczęstować się przygotowaną na tę okazję grochówką. Piknik zakończyła minirekonstrukcja odtwarzająca potyczkę spotkaniową polskiego oddziału partyzanckiego ze zmechanizowanym patrolem wojsk niemieckich przygotowana przez GRH 9 PSK.

Organizacja Święta 9 PSK w tak szerokim zakresie nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca organizatorów, którymi byli: Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK w Grajewie, Zespół Szkół nr 2 im. 9 PSK w Grajewie i Grajewskie Centrum Kultury. Nie możemy też zapominać o znaczącym wkładzie w jego organizację i wsparciu pozostałych partnerów, a wśród nich m.in. 2 batalion zmechanizowany 15 GBZmech., Hufiec ZHP Grajewo.

Z kolei wśród tegorocznych sponsorów znaleźli się: BELSE Sp. z o.o. Bielsko-Biała, BOMAR Marek Wojciechowski i Wspólnicy Sp.j. Grajewo, ELHURT-ELMET Sp. z o.o. Grajewo, EMBORO Maciej Borawski Grajewo, ERBUD INDUSTRY CENTRUM Sp. z o.o. Łódź, MAGMA S.A.P. Mirosław Gruchot i Maciej Alsknin Grajewo, ORION Sp. z o.o. Bogucin k/Kobylnicy, PHU UNIROL Dorota Kulikowska Grajewo, TOREL G&H Sp. z o.o. Grajewo. Wszystkim im serdecznie dziękujemy za wszelkie formy wsparcia.

Dziękujemy za udział w tegorocznym Święcie 9 PSK i mamy nadzieje, że spotkamy się ponownie już za rok.

TP 9 PSK

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: