Święto 9 PSK – Grajewo 22.06.2013 r. – uroczystość

W sobotę 22 czerwca odbyło się w Grajewie coroczne „Święto Pułkowe 9 PSK”, połączone ze „Świętem Patrona ZS nr 2 w Grajewie”; Jego organizatorami byli: Klub Byłych Żołnierzy 9 PSK i 9 PSK AK, Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK, Zespół Szkół nr 2 im, 9 PSK i Grajewska Izba Historyczna.

Tradycyjnie już uroczystość rozpoczęła się odegraniem hymnu państwowego i wciągnięcia flagi na maszt na placu przed Urzędem Miasta; Następnie wszyscy zgromadzeni goście ruszyli zwartą kolumną przez miasto w kierunku kościoła pw. MBNP. Całość prowadziła orkiestra wojskowa z Siedlec i kompania honorowa 2 batalionu zmechanizowanego 15 GBZmech. Następnie kroczyła GRH 9 PSK z repliką pułkowego sztandaru, członkowie organizacji „Strzelec” i kilkanaście pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich, szkół i stowarzyszeń społecznych. Za sztandarami maszerowali licznie przybyli na uroczystość goście, wśród których nie zabrakło byłych żołnierzy 9 PSK i 9 PSK AK, członków ich rodzin, ale także władz państwowych i samorządowych.

W kościele pw. MBNP odbyła się Msza święta w intencji poległych i zmarłych żołnierzy 9 PSK i 9 PSK AK. Po mszy uczestnicy przeszli na teren ZS nr 2 im. 9 PSK, gdzie odbyła się dalsza część oficjalnych uroczystości z udziałem zaproszonych gości. Głównymi jej elementami był Apel Pamięci z salwą honorową oraz zapalenie zniczy przy Katyńskich Dębach Pamięci, poświęconych oficerom 9 PSK. Zebrani złożyli również wieńce i wiązanki pod tablicą pamiątkową w holu szkoły.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: