Ś.p. Feliks Hodun – 08.08.2016

W dniu 8 sierpnia delegacja naszej GRH wraz z prezesem Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK wzięła udział w smutnej uroczystości pogrzebu ostatniego z przedwojennych żołnierzy 9 PSK – rtm. w st. spocz. Feliksa Hoduna. Poza smutnym obowiązkiem był to też dla nas zaszczyt, tym bardziej, że wielu z nas otrzymało pamiątkową odznakę 9 psk właśnie z rąk Pana Feliksa.

Feliks Hodun, s. Bernarda ur. 1.VI.1917 r. w Długołęce. Pracował wraz z rodzicami na gospodarce. We wrześniu 1932 r. wstępuje do Krakusów i ćwiczy się wojskowy pod patronatem 9 PSK. Po ukończeniu 18 lat jako ochotnik zaczyna 5.XI.1935 r. służbę wojskową w plutonie łączności 9 PSK. W pułku kończy Szkołę Podoficerską, a następnie pozostaje w w dalszej służbie wojskowej jako podoficer nadterminowy. Po wybuchu II wojny światowej został skierowany do Ośrodka Zapasowego Podlaskiej Brygady Kawalerii w Wołkowysku, gdzie formował się 110 pułk ułanów. Z tym pułkiem cofał się do Puszczy Augustowskiej. 24 IX po potyczce z wojskami sowieckim dostał się do niewoli. Po kilku dniach śledztwa został zwolniony. W październiku 1939 r. zwerbowany do ZWZ w placówce Krypno. Walczył w oddziale leśnym „Hańcza” Białostockiego Obwodu AK. Po wyzwoleniu aż do emerytury pracował jako główny księgowy.

Odznaczenia: Krzyż Kawalerski OOP, Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Partyzancki, Krzyż AK, Medal za Wojnę Obronną 1939 r., Medal Wojska, Medal Zwycięstwa i Wolności oraz Odznaka Weterana Walk i Niepodległość

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: