Rekonstrukcja wypadu Podlaskiej Brygady Kawalerii na Prusy – Grabowo

W pierwszą niedzielę września we wsi Grabowo, organizowane są uroczystości upamiętniające rocznicę wybuchu II wojny światowej.Miejsce jest nie przypadkowe, bo to właśnie  z okolic tej miejscowości  2 września 1939 roku nastąpił wypad Podlaskiej Brygady Kawalerii na Prusy. Był to jeden z nielicznych epizodów tzw. kampanii polskiej, gdzie wojsko polskie przekroczyło granice  III Rzeszy i zaatakowało terytorium wroga. Akcja nie miała wielkiego znaczenia militarnego,  ale odniosła duży skutek propagandowy i po dziś dzień wspominana jest jako akt polskiej odwagi i ułańskiej fantazji .

Jak co roku, po uroczystościach w miejscowym kościele i na parafialnym cmentarzu, odbyły się najpierw Zawody Kawaleryjskie o Szablę Wójta gminy Grabowo, a następnie grupy rekonstrukcyjne z Łomży,Grabowa, Kolna, Białegostoku i Grajewa odtworzyły walki z tamtego okresu. W tm roku inscenizację uatrakcyjnił  niemiecki samolot, który przeprowadził nalot na pozycję nacierających żołnierzy polskich. Nie zabrakło również naszego ciężkiego sprzętu pancernego

, motocykla i karabinów maszynowych.

Po zakończonej rekonstrukcji odbyło się spotkanie integracyjne, gdzie przy suto zastawionym stole, wspominano  tamte bohaterskie dni.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: