Ratujemy Grajewskiego SB Lim – 2A / 3303

www.facebook.com/ratujemy.SBLim

Pomysł odrestaurowania eksponatu, który znajduje się obecnie w zasobach „Grajewskiej Izby Historycznej” , samolotu SBLim – 2A o nr bocznym 3303, pojawił się ponad rok temu podczas któregoś ze spotkań Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa.

Zauważyliśmy wtedy problem niszczejącego od ponad dekady samolotu który stał w naszym mieście. Ciężko teraz powiedzieć kto pierwszy rzucił hasło ale ziarno zostało zasiane. Najpierw były wielkie plany i pomysły, nawet ktoś rzucił że „za rok będzie latał”. Niestety po konfrontacji z rzeczywistością, problemami finansowymi, formalnościami itp. pomysł zaczął gasnąc powoli, grupa skoncentrowała się na swoich statutowych planach, przygotowaniach do sezonu rekonstruktorskiego i gdzieś idea zeszła na bok.

Ale nie do końca! Niektórzy jednak nie przestali myśleć o niszczejącym Limie i drobnymi kroczkami zaczęliśmy drążyć temat. W miedzy czasie Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie do którego formalnie należy ten eksponat nakazało zabezpieczyć samolot przed dalszym niszczeniem i odświeżenie go. Był to katalizator który sprawił że temat odrestaurowania 3303 wrócił na tapetę. Zaczęło się intensywne myślenie jak ugryźć temat, skąd wziąć fundusze i przede wszystkim jak to zrobić. Było wiele dyskusji, rozmów, wątpliwości ale padła decyzja robimy To! Tematem postanowił się zająć i wziąć ciężar na siebie Maciej Marciniak. Została zrobiona pierwsza powierzchowna inwentaryzacja braków w poszyciu i wyposażeniu samolotu i od razu pierwsza załamka… „Ile tego jest!!” Ale ponieważ decyzja zapadła nie było już odwrotu.

Po pierwszej inwentaryzacji zaczęło się przekopywanie Internetu i szukania wszelkich informacji o tym samolocie o nr bocznym 3303 i kolejna załamka po kilku tygodniach było tego bardzo mało, zaledwie 2 zdjęcia sprzed przybycia do Grajewa i kilka pobieżnych informacji . Krokiem milowym było wykopanie na pewnym forum, w poście sprzed kliku lat, dokładnego opisu służby tego właśnie samolotu. Zaświeciło się światełko w tunelu. Udało się skontaktować z autorem tego postu który zadeklarował pomoc. Wtedy powstał pomysł. Skoro jedna osoba która mieszka kilkaset kilometrów od Grajewa chce pomóc to może takich osób jest więcej! Zaczęło się intensywne myślenie jak to wszystko zorganizować! Pojawiły się znowu problemy finansowe i troszkę temat przygasł ale nie zgasł.

Wszystko było już przemyślane brakowało impulsu.
Taki impuls pojawił się w lutym tego roku kiedy to podczas pewnego konkursu modelarskiego organizowanego przez GRH 9 Pułku Strzelców Konnych poznaliśmy Wojciecha Niebielskiego. Podczas jakiejś luźnej rozmowy doszliśmy do tematu Lima. Wojtek od razu z marszu zadeklarował pomoc co sprawiło że projekt znowu odżył. Tym razem na dobre. Zapadły pierwsze ustalenia i decyzję. W połowie kwietnia zdejmujemy Lima z cokołów i przewozimy do zaprzyjaźnionej firmy Eko-Dom i tam będziemy pracować nad przywróceniem stanu świetności.

Pierwsza szeroko udostępniona informacja na ten temat dała kolejny impuls! Informację o planach remontu Lima o nb 3303 przeczytał Pan Edward Szymla który w latach 1978-1985 służył w 15 Eskadrze Lotnictwa Rozpoznawczego Marynarki Wojennej w Siemirowicach jako dowódca klucza personelu technicznego przy obsłudze samolotów SBLim2A w tym właśnie tego egzemplarza!! Po szybkiej rozmowie telefonicznej jako doświadczony mechanik zgodził się pokierować pracami. Dodatkowo okazało się że posiada bogate zbiory zdjęć z czasów służby tego samolotu.

Woda na młyn poszła, wszystko zaczęło się dziać szybko, każdy dzień przynosił nowe dobre wiadomości. Skontaktował się z nami przedstawiciel Fundacji „Polskie Orły” i zadeklarował pomoc merytoryczno-praktyczną oraz pomoc w zdobyciu brakujących elementów wyposażenia. Zaprosił również żeby przyjechać do Białej Podlaskiej i przyjrzeć się jak wyglądały prace przy SBLim 2-A o nb 006 którego doprowadzili do stanu lotnego i jest to obecnie jedyny w pełni sprawy samolot tego typu w Europie. Wsparcie to było nie do opisania, lepszej pomocy nie można było znaleźć.

W chwili obecnej skład ekipy która pracuje nad tym projektem ciągle się rozszerza, codziennie dołączają nowe osoby które swoją wiedzą, umiejętnościami a przede wszystkim chęciami wiele wnoszą i przybliżają nas do realizacji celu, którym jest odnowienie kawałka historii Polskiego Lotnictwa Wojskowego.

Zapraszamy wszystkich do współpracy i udziału w tym przedsięwzięciu. Każdy kto może i chce w jakikolwiek sposób pomóc jest mile widziany. Zapraszamy zarówno do pracy przy samolocie na miejscu jak i wspierania nas w zbieraniu środków na tą renowację. Specjalnie w tym celu zostało nam udostępnione konto na które można dokonywać dobrowolnych wpłat na ten cel.

Wszystkie środki które zgromadzimy zostaną wykorzystane na remont SBLim2A o nb 3303 ,a jeżeli z zebranej kwoty pozostaną jakieś środki zostaną w całości przekazane na renowację eksponatów Polskiego Lotnictwa. W związku z tym zachęcamy wszystkich do wsparcia naszych działań w ramach możliwości. Założeniem całego projektu jest dotarcie do jak największej liczby osób których pasją jest lotnictwo, militaria, zapaleńców z całego kraju i nie tylko tak żeby każdy mógł dołożyć coś od siebie. Jedna dwie osoby to mało ale kilkaset to już niepodważalna siła! Chcemy poprzez ta akcje pokazać że wykorzystując Internet można naprawdę osiągnąć coś wielkiego i zadbać o eksponaty które niszczeją!

Dlatego jeszcze raz zachęcamy do wspierania naszej akcji. Prosimy żeby rozsyłać tą wiadomość wszędzie gdzie się da żeby dotrzeć do jak największej liczby odbiorców. Nie potrzebujemy „polubień” na Facebooku ale żywych rąk do pracy i żywych pieniędzy które możemy wykorzystać na renowację.

Każdego kto chce nas wesprzeć finansowo zachęcamy do dobrowolnych wpłat na konto GRH koniecznie z tytułem wpłaty „LIM” wszystkie środki które wpłyną na poniższe konto z tym tytułem wpłaty zostaną przekazane na rzecz tego projektu.

59 1020 1332 0000 1102 0778 2073

TOWARZYSTWO PRZYJACIÓŁ 9 PUŁKU STRZELCÓW KONNYCH W GRAJEWIE
UL. EŁCKA 30
19-200 GRAJEWO

Każda twoja informacja, zdjęcie, plany, pomoc przy pracach będzie mile widziana i przyczyni się do odzyskania dawnego blasku Grajewskiego SBLim – 2A.

Kontakt z nami poprzez wiadomości z Facebook-a lub e-mail: ratujemy.sblim@grh9psk.pl .

 

www.facebook.com/ratujemy.SBLim

 

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: