Rajd śladami partyzantów z 9 PSK AK – Grzędy – 7- 9.07.2021

W dniach 07 – 09.07.2021 gościliśmy żołnierzy z 2 batalionu zmechanizowanego z Giżycka wraz z ich dowódcą ppłk. M. Gawrysiem. Grupa żołnierzy uczestniczyła w dwudniowym rajdzie szlakiem walk 9 PSK AK na Czerwonym Bagnie. Swoją przygodę rozpoczęła najpierw od zwiedzenia Grajewskiej Izby Historycznej oraz zapoznania się z działaniami oddziału AK, który stoczył w 1944 roku, w ramach akcji „Burza”, największą bitwę partyzancką na terenie Podlasia.

W ciągu dwóch dni udało się wspólnie pokonać szlak około 40 km, brnąc po bezdrożach, bagnach, lasach biebrzańskiego rezerwatu. Największym wyzwaniem tegorocznej wyprawy była przede wszystkim walka z wszechobecnymi muchami, które dosłownie oblepiały i kąsały każdego uczestnika rajdu. Ukoronowaniem tej walki była możliwość spotkania w locie pięknego orła bielika oraz, oczywiście, mile spędzony czas, już po wyprawach, podczas wieczornego grillowania.

Żołnierze bardzo zmęczeni, ale i zadowoleni potwierdzili gorącą chęć powrotu w przyszłym roku i ponownego podjęcia wysiłku pokonania szlaku.

Miejmy nadzieję, że rajd szlakiem 9 PSK AK wróci ponownie jako stały element kalendarza imprez organizowanych przez nasze Towarzystwo.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: