Pogrzeb śp. Pani prof. mjr. Stanisławy Skrodzkiej – Kumor

11 czerwca zmarła pani Stanisława Skrodzka – Kumor. Była ostatnim żyjącym członkiem Sztabu 9. PSK AK.

21 czerwca 2012 roku odbył się w Warszawie pogrzeb tak wielce zasłużonego dla naszej Ojczyzny żołnierza Polski Podziemnej. Członkowie naszej grupy wchodzący w składzie delegacji Towarzystwa Przyjaciół 9 Pułku Strzelców konnych w Grajewie , wystawili poczet sztandarowy 9 PSK

. W ten sposób pożegnali ostatniego żyjącego członka Sztabu 9 Psk AK.

Cześć jej pamięci !

Stanisława Skrodzka – Kumor

ur. 8 V 1922 r. w Chojnówku. W okresie „pierwszej” okupacji sowieckiej organizatorka i aktywna działaczka młodzieżowej organizacji niepodległościowej MGG (Młodzież Gimnazjum Grajewskiego) w Grajewie. Aresztowana i osadzona w więzieniu w Łomży, skąd wychodzi po wybuchu wojny niemiecko – radzieckiej w czerwcu 1941 r.

Po powrocie do Grajewa, wstępuje w lipcu 1941 r. w szeregi AK na placówce Bogusze i zostaje przydzielona do Sztabu Obwodu. W działalności konspiracyjnej posługiwała się ps. „Krzysztof”. Zorganizowała sprawną sieć kurierską i kolportażową na terenie Obwodu. Od 1942 r. była szefem Wojskowej Służby Kobiet Obwodu Grajewo, a w okresie Akcji „Burza” została dowódcą drużyny sanitarnej w spieszonym 9. psk AK. Uczestniczyła w ostatniej bitwie pułku z Niemcami na Osowych Grzędach 8 IX 1944 r. Po bitwie wraz z większością oddziału przeszła linię frontu na Biebrzy i dostała się do Białegostoku.

W Białymstoku nawiązała kontakt z Dowództwem Okręgu i rozpoczęła pracę w Organizacji Pomoc Żołnierzom, w ramach której pomagała żołnierzom 9. psk AK w ucieczkach z 6. Zapasowego Batalionu Piechoty w Dojlidach. Aresztowana i przesłuchiwana przez NKWD, a następnie wywieziona do łagru na Syberię, skąd powraca do kraju z końcem 1947 r.

Za swoje zasługi została odznaczona m.in. Orderem VM 5 klasy; 2-krotnie Krzyżem Walecznych, Złotym, Srebrnym i Brązowym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz została awansowana do stopnia majora w stanie spoczynku.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: