Piknik Historyczny / inscenizacja Czerwony Bór 28.06.2015

Na początku lata 1944 roku w lasach Czerwonego Boru , pomiędzy Łomżą a Zambrowem , stoczona zastała krwawa bitwa z udziałem Wehrmachtu i oddziałów Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych oraz Narodowej Organizacji Wojskowej. Była to największa bitwa partyzancka w tym regionie podczas okupacji niemieckiej. W starciu tym zginęło 200 Niemców a około 300 zostało rannych .W zaciętych walkach , podczas próby wyrwania się z okrążenia, bohaterską śmiercią poległo 69 partyzantów z kapitanem Antonim Kozłowskim ps. „Biały” na czele.
Dla upamiętnienia tych tragicznych dni, Fundacja „Niezapomniani” , Fundacja Studencka „Młodzi – Młodym” , Grom Grup, Regionalna Izba Historyczna przy Miejskim Ośrodku Kultury Zambrowie oraz Łomżyński Klub Myśli Patriotycznej , zorganizowali Piknik Historyczny na którym obok II Zlotu Pojazdów Wojskowych, najważniejszym punktem programu była inscenizacja poświęcona pamięci kapitana „Białego” i jego żołnierzy.
Przedstawiła ona jeden z epizodów jaki odegrał się 71 lat temu, podczas prób przebicia się partyzantów przez niemiecką obławę.
Sceny walk , przepełnione dużym realizmem, odtwarzało siedem grup rekonstrukcyjnych z całej Polski . Gospodarz tego regionu – Grupa rekonstrukcji Historycznej „Narew”, do udziału w tej rekonstrukcji zaprosił również grajewską GRH 9 PSK, a jej dowódcy polowemu zaproponował wcielenie się w postać kapitana „Białego”. GRH z Grajewa zaprezentowała w tym widowisku również swój historyczny sprzęt wojskowy : samochód pancerny Kfz 13 i dwa motocykle.
Kilka tysięcy mieszkańców Łomży, Zambrowa i okolic , mogło oglądać kunszt rekonstruktorski tych niecodziennych pasjonatów historii a licznie zgromadzona młodzież z zapartym tchem podziwiała zmagania obydwu zwalczających się stron.
Sądząc po reakcjach na te wydarzenia oraz niezliczonej ilości pytań zadawanych przez młodych ludzi i kierowanych do rekonstruktorów, możemy śmiało powiedzieć , że mamy do czynienia z nowoczesnym patriotyzmem , który jest w obecnych czasach zjawiskiem nowym i coraz bardziej zauważalnym.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: