Obchody Święta Narodowego Konstytucji 3 Maja w Grajewie 03.05.2014

3 maja – dla jednych środek długiego weekendu, kolejny wolny dzień, który można spędzić przy grillu i piwie, dla innych dzień uroczysty, dzień zaszczytnych obowiązków.

Tak też jest w przypadku członków grajewskiej GRH 9 PSK, którzy mimo rozlicznych obowiązków prywatnych, czasem nawet wbrew zdaniu najbliższych poświęcili kilka godzin tego świątecznego dnia, by godnie reprezentować barwy 9 pułku strzelców konnych podczas uroczystości rocznicowych w Grajewie. Tradycyjnie już, podobnie jak przy okazji innych świąt państwowych wystawiliśmy umundurowany poczet sztandarowy, stanęliśmy na warcie przy Pomniku Niepodległości oraz złożyliśmy pod nim wraz z kombatantami z Klubu Byłych Żołnierzy 9 PSK i 9 PSK AK i przedstawicielami Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK wiązanki kwiatów.

Jakżeby mogło być jednak inaczej, skoro w 2009 r. byli żołnierze 9 PSK i 9 PSK przekazali nam replikę pułkowego sztandaru z zaszczytnym zobowiązaniem dalszego kultywowania barw i tradycji pułków, w barwach których ich koledzy ginęli na polu walki. Dziś, gdy jest ich wśród nas co raz mniej, gdy nie starcza im już sił, by w te świąteczne dni z dumą nieść pułkowy sztandar, a jednak mimo to prostują zgarbione plecy na widok niosących go członków GRH i słysząc dźwięki hymnu państwowego, to jakoś lżej i przyjemniej poświęcić swój wolny czas, by spędzić go wspólnie z nimi. Najwyższą nagrodą jest wówczas proste, żołnierskie „dziękuję” i kręcąca się w ich oku łza wzruszenia.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: