Obchody Święta 9 Pułku Strzelców Konnych w Grajewie 18.06.2016

W sobotę 18 czerwca odbyły się w Grajewie coroczne obchody Święta 9 Pułku Strzelców Konnych, oddziału kawalerii stacjonującego w naszym mieście w latach 1924-1939. Tradycyjnie już uroczystość rozpoczęła się zbiórką uczestników na placu przed Urzędem Miasta. Stąd po krótkim powitaniu, przeglądu pododdziałów i wysłuchaniu hymnu państwowego zorganizowana kolumna uczestników rozpoczęła przemarsz przez miasto do kościoła pod wezwaniem MBNP. Kolumnę otwierała orkiestra wojskowa z Giżycka, za którą podążała kompania reprezentacyjna 2 batalionu zmechanizowanego 15 GBZmech., członkowie GRH 9 PSK, harcerze, liczne poczty sztandarowe, społeczność ZS nr 2 im. 9 PSK oraz zaproszeni goście. W kościele odbyła się msza święta w intencji byłych żołnierzy 9 PSK i 9 PSK AK, zarówno tych, których już wśród nas nie ma, jak i tych jeszcze żyjących. Następnie wszyscy zebrani udali się na teren ZS nr 2 im. 9 PSK, gdzie była kontynuowana oficjalna część uroczystości.
Wśród licznie zgromadzonych osób, tegoroczne święto zaszczycili swoją obecnością m.in. żołnierz konspiracyjnego 9 PSK AK – rtm. Franciszek Duba, wiceminister i poseł na Sejm RP – Jarosław Zieliński, radny Sejmiku Woj. Podlaskiego – Leszek Dec, przewodniczący Rady Powiatu Grajewskiego – Stanisław Kossakowski, starosta Powiatu Grajewskiego – Zygmunt Kruszyński oraz wicestarosta – Alicja Rutkowska, burmistrz Grajewa – Dariusz Latarowski oraz zastępca burmistrza – Maciej Bednarko, radni powiatowi i miejscy oraz przedstawiciele okolicznych samorządów, współczesnego Wojska Polskiego na czele z gen. bryg. Jerzym Zatońskim i szeregu innych instytucji i organizacji. Niezmiernie miłym dla organizatorów był również udział rodzin byłych oficerów, podoficerów i żołnierzy 9 PSK i 9 PSK, a wśród nich m.in. rodziny pierwszego dowódcy pułku płk Franciszka Kaczkowskiego.
Drugą częścią obchodów Święta 9 Pułku Strzelców Konnych w dniu 20 czerwca w Grajewie był „Piknik militarny”, który odbył się w parku przy ul. Wojska Polskiego. Został on zorganizowana przy współpracy Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK oraz Grajewskiego Centrum Kultury. W jego ramach zostało przygotowanych wiele atrakcji dla młodszych i starszych. Nie zabrakło gier, zabaw i animacji, które poprowadził „Wodzirej band” oraz harcerze z grajewskiego Hufca ZHP. Dużym zainteresowaniem cieszyły się repliki pojazdów militarnych: czołgu FT 17, tankietki TKS, samochodu pancernego KFZ-13 oraz diorama GRH 9 PSK, gdzie można było otrzymać pamiątkową przepustkę oraz przejść wyszkolenie wojskowe. Reprezentacja 2 batalionu zmechanizowanego z Giżycka prezentowała współczesne uzbrojenie i oporządzenie wojskowe oraz dała pokaz walki wręcz. Z kolei strzelcy z Jednostki Strzeleckiej 1007 z Ełku prowadzili ministrzelnicę oraz instruktaż z zakresu udzielania I pomocy przedmedycznej. Teren pikniku odwiedzili także grajewscy motocykliści wraz ze swoimi „ryczącymi maszynami”. Można było również poczęstować się przygotowaną na tę okazję grochówką. Piknik zakończyła minirekonstrukcja odtwarzająca zasadzkę polskich kawalerzystów na zmotoryzowany patrol niemiecki z okresu kampanii wrześniowej 1939 r.
Organizacja Święta 9 PSK w tak szerokim zakresie nie byłaby możliwa, gdyby nie współpraca organizatorów, którymi byli: Klub Byłych Żołnierzy 9 PSK i 9 PSK AK, Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK w Grajewie, Zespół Szkół nr 2 im. 9 PSK w Grajewie i Grajewskie Centrum Kultury. Nie możemy też zapominać o znaczącym wkładzie w jego organizację i wsparciu pozostałych partnerów, a wśród nich m.in. 2 batalion zmechanizowany 15 GBZmech., Hufiec ZHP Grajewo, OSW „Strzelec” JS 1007 Ełk, „Eko-Dom” Sp.z o.o. Z kolei wśród tegorocznych sponsorów znaleźli się: , ERBUD Łódź, BELSE Sp. z o.o. Bielsko-Biała, ORION Sp. z o.o. Bogucin k/Kobylnicy, Usługi Transportowe Karol Mroczkowski oraz MAGMA SAP Mirosław Gruchot i Maciej Alsknin z Grajewa. Wszystkim im serdecznie dziękujemy za wszelkie formy wsparcia.
Dziękujemy za udział w tegorocznym Święcie 9 PSK i mamy nadzieje, że spotkamy się ponownie już za rok.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: