Lipsk – pamiętajmy o ofiarach hitlerowskiego terroru -13.07.2019

W sobotę 13 lipca Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 PSK miała zaszczyt koordynować organizację rekonstrukcji historycznej w Lipsku n/Biebrzą. Miała ona na celu odtworzenie wydarzeń z czerwca i lipca 1943 r., w wyniku których zostało aresztowanych, a następnie rozstrzelanych przez niemieckich okupantów 66 osób. Siedemdziesiąta szósta rocznica tragedii w Naumowiczach – gdzie stracono mieszkańców Lipska i okolic, zbiega się z dwudziestą rocznicą beatyfikacji Marianny Biernackiej, która podczas masowych aresztowań – oddała życie za swoją ciężarną synową. Scenariusz inscenizacji oparty był na przekazach historycznych i spisanych wspomnieniach mieszkańców Lipska a także na relacjach żyjących jeszcze, naocznych świadków.
W inscenizacji wzięło udział ok. 50 rekonstruktorów. Byli to członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa, Stowarzyszenia Historycznego im. 71 Pułku Piechoty, Kurpiowskiej Grupy Historycznej „Ostoja”, Grupa Rekonstrukcji Filmowej Bemowo, Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej Marienburg 152 oraz liczna grupa mieszkańców Lipska. Byli oni często potomkami ofiar z 1943 r., i to właśnie dzięki ich udziałowi i zaangażowaniu inscenizacja nabrała szczególnie emocjonującego i wyjątkowego charakteru autentyczności.
Niech podsumowanie atmosfery, która towarzyszyła rekonstrukcji będą słowa jednego z jej uczestników: – „To niezwykle poruszająca historia. Ogrom emocji, jakie towarzyszyły nam wszystkim począwszy od czytania wspomnień po odgrywane scen, przenieśliśmy na obserwatorów inscenizacji. My płakaliśmy i oni także. […] To było niezwykle wzruszające.”
Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w realizację tego projektu, a szczególnie mieszkańcom Lipska oraz pracownikom Miejsko-Gminnego Ośrodek Kultury w Lipsku, gdyż to właśnie oni byli pomysłodawcami uczczenia w ten wyjątkowy sposób wydarzeń sprzed 76 lat. Rekonstrukcji została zrealizowana w ramach projektu „Mała Ojczyzna – Wielka Niepodległa”, dofinansowanego ze środków Programu Dotacyjnego „Niepodległa” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: