Istebna – zjazd rekonstruktorek PWK ( GRH9PSK Justyna Gazowska ) 05.07.2014

Pierwszego lipcowego weekendu sanitariuszki z całej Polski po raz kolejny przybyły w Beskid Śląski do miejscowości Istebna, by „cofnąć się w czasie”. Dawniej pewiaczki spotykały się tu na szkoleniach. Początkowo biwakowały, lecz gdy ich liczba wciąż wzrastała wspólnymi siłami wybudowały schronisko „Zaolzianka”, które stoi tam aż po dziś dzień. Jak niegdyś one tak i my prowadziłyśmy szkolenia sanitarne, naukę pierwszej pomocy współczesnej i tej przydatnej podczas rekonstrukcji, by w każdej chwili móc udzielić pomocy bardziej lub mniej potrzebującym.

Odbyły się w ciągu tych dwóch dni gry terenowe, nauka obchodzenia się z bronią, strzelanie z broni i łuku, oraz musztra. Wystąpiłyśmy również na Dniach Istebnej przedstawiając krótką historię PWK. Miałyśmy także niemałą niespodziankę: jedna z naszych koleżanek przeprowadziła i udostępniła nam wywiad z panią Haliną Wiśniewską z domu Rybak, która była przed wojną w PWK.

Były to cudowne przeżycia, wspaniałe dziewczęta kochające historię i miejsca, których historia przyciąga nie tylko sanitariuszki i w które miejmy nadzieję wrócimy za rok.

P.S. – przedstawicielem GRH9PSK w tegorocznym zjeździe w Istebnej była Justyna Gazowska.

 

Galeria I – zdjęcia wykonała Agnieszka Skowron oraz Rafał Muranowicz

 Galeria II – zdjęcia wykonał Szymon Ruszel

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: