Inscenizacja walk Grupy Kampinos – Wilczy Szaniec – Gierłoż

W miniony weekend na zaproszenie Nadleśnictwa Srokowo – gospodarza terenu po byłej kwaterze Hitlera w Gierłoży, uczestniczyliśmy wraz z Grupą Historyczną Ostprussen , Grupą Rekonstrukcji Historycznej WP i AK przy Grupie Historycznej Guttstadt Dobre Miasto oraz Jarosławem Sztabińskim w widowisku , które miało charakter inscenizacji historycznej.
Wcielając się w żołnierzy zgrupowania Armii Krajowej Grupa Kampinos, zaprezentowaliśmy tłumnie zgromadzonej publiczności , trzy rekonstrukcje wydarzeń z 4 sierpnia 1944 roku , przedstawiające potyczkę partyzancką z oddziałami niemieckimi we wsi Lipkowo. W czasie potyczki, Grupa Kampinos zaatakowała zmierzający do wsi zmotoryzowany oddział niemiecki (zginęło wówczas 10 Niemców, 5 zostało rannych, strat własnych nie było). W wyniku udanego ataku, żołnierze AK zdobyli również ciężarówkę, 10 karabinów, 2 pistolety maszynowe oraz amunicję.
Czas pomiędzy rekonstrukcjami spędzaliśmy na profesjonalnie przygotowanej przez pracowników nadleśnictwa dioramie. Diorama upamiętniała Powstanie Warszawskie.

Serdecznie dziękujemy dyrekcji Nadleśnictwa Srokowo za zaproszenie na tak dobrze zorganizowane wydarzenie, a koleżankom i kolegom z którymi mogliśmy wspólnie zaprezentować odwiedzającym Wilczy Szaniec kawałek historii, obiecujemy że nie było to nasze ostatnie spotkanie w takim zacnym gronie w tak niecodziennym miejscu.

https://www.facebook.com/WilczySzaniecWolfsschanze/

https://www.facebook.com/ghostpreussen/

https://www.facebook.com/Grupa-Rekonstrukcji-Historycznej-WP-i-AK-przy-GH-Guttstadt-131703630818073/

https://www.facebook.com/sztabowoz/

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: