Dowódcy 9 PSK mają swoje ulice. 24.03.2015

Prowadzone przez nasze Towarzystwo kilkunastoletnie już działania mające na celu przywrócenie pamięci społecznej mieszkańców Grajewa historię i tradycję 9 Pułku Strzelców Konnych zaczynają przynosić wymierne efekty.

W ciągu ostatnich trzech lat kilkukrotnie kierowaliśmy do władz samorządowych miasta Grajewo wnioski z prośbą o uwzględnienie w nazewnictwie grajewskich ulic postaci dowódców 9 PSK. Z prawdziwą przyjemnością informujemy, że w dniu 24 marca 2015 r. radni Rady Miasta Grajewo przychylili się do naszego wniosku i jednogłośnie przyjęli uchwałę nadającą nowopowstającym ulicom patronów w osobach dowódców 9 PSK.

Tak więc od dziś płk Franciszek Kaczkowski (d-ca 9 PSK w latach 1921-1928), płk Tadeusz Grabowski (d-ca 9 PSK w latach 1928-1939) oraz płk Tadeusz Falewicz (d-ca 9 PSK w latach 1931-1939) mają w Grajewie swoje ulice. Dodatkowo zaszczyt ten spotkał także mjr. Jana Tabortowskiego, który dowodził m.in. akcją rozbicia grajewskiego PUBP – 8 V 1945 r.

Przypominamy, że ulice, których patronami zostali znajdują się na terenie byłych koszar 9 PSK i w bezpośrednim sąsiedztwie już istniejących ulic: 9 Pułku Strzelców Konnych i rtm. Wiktora Konopki (d-cy 9 PSK AK).

Pragniemy w tym miejscu w imieniu wszystkich członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK, a w szczególności rodzin dowódców 9 PSK serdecznie podziękować obecnym władzom samorządowym miasta Grajewa za podjęcie tej decyzji.

Dowódcy

mapka

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: