Bitwa partyzancka w lasach Czerwonego Boru 29.06.2014

Bitwa partyzancka w lasach Czerwonego Boru
Dnia 29 czerwca 2014 roku, na zaproszenie GRH „Narew”, grupa nasza wzięła udział w inscenizacji , przedstawiającej walki partyzanckie oddziałów AK , NOW i WiN z okupantem niemieckim.


Widowisko to poświęcone było wydarzeniom jakie odbyły się 70 lat temu w lasach Czerwonego Boru. 23 czerwca 1944 roku , doszło tam do jednej z najkrwawszych w tym rejonie bitew drugiej wojny światowej , jaką stoczył polski ruch oporu. W starciu tym zginęło 200 Niemców , a około 300 zostało rannych. W walce z najeźdźcą , poległo bohaterską śmiercią 69 partyzantów, o których pamięć jest wiecznie żywa, szczególnie w sercach mieszkańców rejonu Łomży i Zambrowa oraz okolic miejscowości Rutki ,Kołaki ,Długobórz ,Andrzejewo i Szumowo.


W rekonstrukcji przedstawiającej między innymi sposoby walki partyzanckiej, odtwarzaliśmy postacie żołnierzy Armii Krajowej, której to chlubne tradycje kultywuje Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK .
Inscenizacja cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Przybyło na nią setki mieszkańców z Zambrowa , Łomży i innych okolic. Wśród widzów przeważały dzieci i młodzież , dla których ten rodzaj „żywej historii” był czymś nowym oraz niecodziennym przeżyciem.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: