Bitwa Ołtarzewska” z udziałem grajewskich rekonstruktorów – 9.09.2017

Ołtarzew – to nazwa, która niezbyt często gości na łamach historii walk wrześniowych 1939 roku. Jednakże to tutaj, na miejscowym cmentarzu, leży pochowanych 960 żołnierzy polskich. Są to bohaterscy obrońcy naszej ojczyzny , którzy w dniach 12-13 września 1939 roku próbowali się przebić do oblężonej Warszawy. W tych dniach wojska niemieckiego XVI Korpusu Pancernego stanęły na drodze oddziałom Armii „Łódź”, wycofującej się w kierunku wschodnim. Siłami polskimi, w których skład wchodziły 2, 28 i 30 dywizje piechoty dowodził gen. Wiktor Thomee. W krwawych walkach udało się przełamać linie niemieckie pod Ołtarzewem i otworzyć drogę w kierunku północnym przez Umiastów. 13 września po południu gen. Thomee podjął decyzję o marszu w tym kierunku do twierdzy Modlin. Dowodzone przez niego oddziały dotarły do twierdzy, a sam generał został dowódcą jej obrony.
9 września 2017roku, w 78 rocznicę tamtych wydarzeń ,mieszkańcy z okolic Ożarowa i Ołtarzewa uczcili w sposób uroczysty pamięć o swych bohaterach. Uroczystości zostały uwieńczone symbolicznym złożeniem kwiatów na grobach bohaterów .
Na koniec uroczystości, aby utrwalić pamięć o zabitych żołnierzach, Stowarzyszenie Historyczne PATRIA zorganizowało rekonstrukcję walk, przedstawiającą próbę przebicia się oddziału polskiego do oblężonej stolicy. Do udziału w tej inscenizacji , zaproszono między innymi Grupę Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych z Grajewa. Grupa nasza cieszyła się dużym zainteresowaniem widzów . Szczególnie duży podziw wzbudzało umundurowanie, uzbrojenie oraz wyposażenie naszych strzelców konnych. Ten rodzaj przedwojennej kawalerii, był czymś wyjątkowym w tych okolicach.
Sekcja niemiecka GRH 9 PSK wystąpiła ze swoim samochodem pancernym Kfz – 13, zasilając w ten sposób „stronę” niemiecką inscenizacji. W tegorocznej edycji ołtarzewskiej rekonstrukcji , Wehrmacht reprezentowany był przez silną grupę zmechanizowaną , w składzie : jeden czołg, dwa samochody pancerne ,ciężarówkę i motocykl. Po stronie „polskiej” ,po raz pierwszy w Ołtarzewie mogliśmy obserwować w akcji armatkę przeciwpancerną Boforsa wz. 36. Efektem jej ostrzału były duże „straty”w sprzęcie pancernym strony niemieckiej.
Widowisko , zaprezentowane przez kilkudziesięciu rekonstruktorów z całej Polski, cieszyło się dużym zainteresowaniem licznie zgromadzonej publiczności .

 

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: