71. rocznica rozbicia PUBP w Grajewie – 08.05.2016

8 maja 1945 roku to dzień uznawany za koniec II wojny światowej w Europie. Podczas gdy w Berlinie Niemcy podpisywały akt bezwarunkowej kapitulacji, a w powietrzu rozlegały się strzały na wiwat, to w Grajewie rozlegały się strzały, których efektem było krótkotrwałe wyzwolenie Grajewa spod władzy komunistów.
W ramach przypomnienia o tych wydarzeniach w dniu 8 V 2016 r. Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK wspólnie z Grajewskim Centrum Kultury przygotowało widowisko plenerowe akcji rozbicia Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Grajewie, które miało miejsce nocą z 8/9 V 1945 r. Dzięki ponad 60 rekonstruktorom, którzy przedstawili rekonstrukcję wydarzeń sprzed 71 lat, przez kilkanaście minut fragment ulicy Traugutta przypominał jedną z grajewskich ulic z 1945 r.
Wśród licznie zebranej publiczności znaleźli się m.in. poseł na Sejm RP Adam Andruszkiewicz, zastępca burmistrza Grajewa Maciej Bednarko, radni miejscy i powiatowi oraz goście specjalni, którymi byli kombatanci powojennego podziemia komunistycznego: mjr Antoni Zienkiewicz i kpt. Franciszek Chrostowski.
W rekonstrukcji wzięli udział członkowie: GRH 9 PSK z Grajewa, GRH Garnizon Suwałki, Grupy Historycznej „Niepodległość” z Warszawy, GRH XVI Obwodu NZW „Mazowsze – Orzeł – Tęcza” z Ostrołęki, Grupy Edukacyjno-Historycznej „Reduta Kurpiowska” z Ostrołęki oraz grup teatralnych GCK w Grajewie „Rebellion”, „Echo” i „Cień”. Wszyscy oni wzięli również udział w oficjalnych uroczystościach zakończenia I wojny światowej w Europie, które odbyły się o godz. 13:00 pod Pomnikiem Niepodległości w Grajewie.
Wszystkim uczestnikom rekonstrukcji dziękujemy za zaangażowanie i udział w inscenizacji oraz realizm odtwarzanych postaci. Podziękowania należą się również Zakładowi Administracji Domów Mieszkalnych i mieszkańcom ulicy Traugutta za otwartość i przychylność oraz oczywiście Urzędowi Miasta Grajewo za udzielone wsparcie finansowe.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: