100 lat Odzyskania Niepodległości – Mońki 11.11.2018

Po 123 latach niewoli , 11 listopada 1918 roku Polska odzyskała wolność. Cała Polska świętowała setną rocznicę Odzyskania Niepodległości . Rożne były formy tego świętowania. Oprócz uroczystości o charakterze oficjalnym, odbywały się również różnego rodzaju spotkania, festyny, pikniki ,biegi, pokazy oraz rekonstrukcje i inscenizacje. W tym roku nasza Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konnych, postanowiła uczcić Narodowe Święto Niepodległości w sposób odmienny niż zazwyczaj. Korzystając z zaproszenia do wspólnego świętowania, wystosowanego przez starostę powiatu monieckiego, postanowiliśmy zaprezentować się mieszkańcom Moniek i okolic. Oprócz wystawienia pocztu sztandarowego 9 PSK z Grajewa, biorącego udział w oficjalnych uroczystościach rozpoczętych Mszą Świętą w kościele p.w. M. B. Częstochowskiej i Św. Kazimierza , po przez złożenie kwiatów pod Pomnikiem Chwały Poległym za Wolność i Ojczyznę, a kończących się na odsłonięciu pamiątkowej tablicy upamiętniającej 100 lecie Odzyskania Niepodległości, zaprezentowaliśmy okolicznościową dioramę przedstawiającą umundurowanie, wyposażenie oraz uzbrojenie przedwojennych strzelców konnych.

Dla mieszkańców Moniek, jedną z głównych atrakcji tego dnia była inscenizacja historyczna wykonana przez naszą grupę. Ta mini rekonstrukcja, przedstawiała jeden z epizodów walk wrześniowych 1939 roku. Widzowie mogli więc podziwiać zażartą walkę jaka wywiązała się pomiędzy patrolem zwiadowczym Wehrmachtu a wycofującymi się oddziałami 9 pułku strzelców konnych. Inscenizacja nawiązywała do autentycznych wydarzeń jakie miały miejsce w miesiącu wrześniu 1939 roku na terenie powiatu grajewskiego. Jesienna sceneria oraz bezpośrednie sąsiedztwo centrum miasta spowodowały, że pokaz charakteryzował się dużą dynamiką i autentycznością. Publiczność wynagrodziła wysiłek rekonstruktorów gromkimi brawami.
W całym tym uroczystym dniu, towarzyszyli nam koledzy z Grupy Rekonstrukcyjnej Centralnej Szkoły Podoficerskiej KOP z Osowca.

Powrót

Chcesz zobaczyć stare wpisy?
Zajrzyj do ARCHIWUM
%d bloggers like this: